3D Secure Nedir?

3D Secure Nedir?

Herkese Merhaba, Bu yazımda 3D Secure; nedir? nasıl çalışır? ne işe yarar? güvenli mi? avantajları neler? firmalara faydasını neler? gibi sorulara yanıt bulacağız.

 

-3D Secure Nedir?

İnternet üzerinden kredi kartı ve banka kartıyla yapılan alışveriş işlemlerinin güvenliğinin artırılması için geliştirilmiş bir sistemdir. 3D Secure sistemini yüz yüze alışverişlerdeki chip & pin uygulamasının sanal alışverişlerde kullanılan versiyonu olarak da tanımlayabiliriz. Visa ve MasterCard’ın geliştirdiği “güvenli sanal alışveriş” çözümü ile hem kart sahipleri hem de üye işyerleri sahtekârlıklara karşı güvence altına alınmıştır.

 

-3D Secure Nasıl Çalışır?

Tüketici internet sitesi üzerinden kredi kartı ile ödeme işlemini gerçekleştirmek için seçimini yaptığında ve ödeme işlemini onayladığında tüketicinin kredi kartına tanımlı olan telefon numarasına bankadan bir şifregönderilir. Gönderilen bu şifre tek kullanımlıktır ve bu nedenle başka bir zamanda kullanılamaz.

Tüketici bankadan cep telefonuna gelen kodu, e-ticaret sitesinin açılan banka sayfasına giriş yapar. Şifrenin doğru girilmesiyle beraber tüketicinin yaptığı alışveriş onaylanmış olur.

Ödeme işlemi onaylandıktan sonra tüketici yeniden e-ticaret sitesine yönlendirilir. Bu sayfada satın alma işleminin fatura bilgileri ve e-ticaret sitesinin hazırladığı landing page bulunur.

 

-3D Secure’ in Avantajları Neler?

3D Secure sadece kart sahibinin bilebileceği bir şifre ile çalıştığı için kart kullanıcısından habersiz işlemleri engeller.

3D Secure kart bilgilerinizin korunmasını sağlar ve tamamen bankanızla işlem yapmış olursunuz.

Güvenliğinizi sağlayan 3D Secure sistemine kayıt olmak çok kolaydır. Ayrıca sadece şifre girmeniz üzere kurulu bir sistem olduğu için kullanımı basittir.

3D Secure sayesinde bankalar ve firmalar kartı kullananın kart sahibi olduğunu veya bilgisi doğrultusunda kullanıldığından tamamen kart sahibi kullandığından emin olmaktadır.

 

-3D Secure Ödeme Sisteminin Firmalara Faydaları

İnternette kredi kartı ile ödeme almakta olan firmaların karşılaştıkları sorunların başında sistemlerinde çalıntı kartların kullanılması ya da ödeme kredi kartı sahibi tarafından yapılmış olmasına rağmen itiraz edildiğinde banka tarafından iptal işlemlerinin gerçekleştirilmesidir. Bununla birlikte itiraz veya çalıntı kart ile yapılan ödeme sayısı arttıkça bankalar kullanımına izin verdikleri sanal poslarını iptal edebilmekte veya firmanın sanal pos hesabını durdurarak, hesapta bulunan paranın dondurulma işlemini gerçekleştirebilmektedirler.

3D Secure sayesinde, firmalar, ödeme yapan kullanıcının gerçek kart sahibi olduğunu anlayabilmektedirler. Bu sayede kart işlemlerinin kötüye kullanılmasının önüne geçilmektedir. Tabi bütün bunlarla birlikte kart sahibi, telefonuna gelen mesajı 3D Secure ekranına girdiği için, bankalara, ödemeyi ben yapmadım itirazında bulunamamaktadır. 3D Secure ödeme sisteminin faydalarını kısaca özetlemek gerekirse Visa ve Mastercard’ın geliştirdiği 3D Secure hem kart sahipleri hem de firmaları sahtekarlıklara karşı korumaktadır.

 


16/08/2020 20:21
Banking, Security, 3dsecure, Sanal Pos, Sanal Pos Yazılımı