Doğru Alan Adı Seçimi Nasıl Olmalı?

Doğru Alan Adı Seçimi Nasıl Olmalı?

Bir internet girişimi ya da kişisel bir web sitesi, hatta blog için bile en önemli şeylerden biri alan adıdır. Alan adları, markanın kimliğini yansıtır, o web sitesinin ziyaretçi sayısını etkiler ve ziyaretçilere marka hakkında ipuçları verir. O yüzden web sitenize seçeceğiniz alan adı, internetteki varlığınızı önemli ölçüde etkiler.Dikkat çekici bir domain (alan adı), sizin internet dünyasına bir adım önde girmenize fayda sağlayabilir. O yüzden alan adını doğru seçmenize yardımcı olacak bazı tavsiyelerimiz var.

Anahtar Kelimeler Belirleyin

Domain (alan adı) ismi seçmeden önce, aradığınız alan adıyla alakalı olabilecek ve onu tanımlayacak 5 anahtar kelime belirleyin.  Anahtar kelime listenizi belirledikten sonra bu kelimelere ekler getirerek tam da istediğiniz alan adına ulaşabilirsiniz. Ayrıca alan adınızda bu kelimelerden birinin geçmesi SEO açısından da sitenize katkı sağlayacak ve alan adınızı ilk defa duyan bir kişiye iş alanınız veya içeriğinizin ne olduğu hakkında bir fikir verecektir.

.com’dan Şaşmayın

.com uzantısı dünyada en çok bilinen ve kullanılan uzantı türüdür.  Tabii ki .org veya .net uzantılı birçok başarılı web sitesi mevcut ancak uzun dönemde başarılı olacak bir web sitesi yaratmak istiyorsanız “.com” uzantılı bir alan adına sahip olmanızı tavsiye ederiz.

Akılda Kalıcı Olsun

Alan adınız birine ilk defa sözlü olarak aktarıldığında, o kişi bilgisayar başına geçtiğinde sitenizi hatırlayabilmeli. Alan adınızı seçerken kısa, konunuzla alakalı, vurucu isimler seçin. Kısa alan adları hem yazılabilirlik, hem de sözlü olarak aktarılması açısından  avantaj sağlayacaktır. Bu sayede ziyaretçileriniz  sitenizin ismini daha kolay hatırlayacaktır.

Marka Değerinizi Yansıtsın

Bu durum kurumsal siteler için geçerli olmasa da internet girişimleri için hayati önem taşıyabilir. Alan adınız markanızı, markanızın taşıdığı değerleri iyi yansıtmalıdır. Bundan 15 sene önce google.com’un bugün dünyanın en değerli ve en bilnen markası olabileceği kimin aklına gelirdi?

Sadece Harfleri Kullanın

Alan adınız sadece alfabedeki harfleri içermelidir. Tire veya numara kullanımı alan adınızın hem sözlü olarak aktarılmasını hem de yazılmasını zorlaştıracaktır.

Telaffuz Hatalarını Öngörün

Alan adınızın tek bir telaffuzu olmasına dikkat edin. Alan adının yanlış anlaşılması ve kullanıcıyı bambaşka bir siteye yönlendirmesi, markanızın itibarı açısından felaketlere yol açabilir.

Hatta global düşünüp diğer kültürler ve dillerde de kolay telaffuz edilmesi kolay bir alan adı seçebilirsiniz.

Diğer Uzantıları da Araştırın

Eğer aradığınız alan adını “.com” uzantısı ile satın aldıysanız bu ismin diğer yaygın uzantılarını (net, org, biz, info vs.) da satın alıp “.com” uzantılı sitenize yönlendirme yapabilirsiniz.  Aksi halde ziyaretçiler diğer uzantılarda sitenizin bir kopyasına veya alakasız web sitelerine yönlendirilebilirler.

Uzun Süreliğine Satın Alın

Alan adınızı en az 3 yıllığına satın alarak ve en çok kullandığınız e-posta adresinizle kaydolarak alan adınızı kaybetme riskini en aza indirebilirsiniz. Alan adınızı başkalarına kaptırmamak için geçerlilik süresi dolmadan uzatmalısınız.

Kişisel Alan Adlarını Unutmayın

Sektörde sözü geçen önemli bir yöneticinizin veya şirketinizin CEO’sunun adı ve soyadından oluşan alan adına sahip olması ve bu alan adları altında barındırılacak içeriklerin iyi yönetilmesi işiniz açısından da faydalı olabilir.

 

Bu arada yer gelmişken, mümkünse alan adınız için .net uzantısını da alarak domain adınızı korumaya almanızda her zaman fayda vardır. Alan adınızı sorgulamak ve hemen tescil etmek için HeyWhois Domain Sorgulama sayfasını kullanabilirsiniz.


16/08/2020 19:55
Alan adı serçme, alan adı tescil