Domain Nedir?

Domain Nedir?

Domain, bir web sitesine ulaşmak için rakamlardan oluşan karmaşık ip adresleri kullanmak yerine, o sitenin hem içeriği hakkında fikir veren hemde kolay, anlaşılır ve akılda kalıcı olmasını sağlayan bir kimliktir.

Domainin, sizi internette var eden, ziyaretçilerinizin web sitenize erişebilmek için kullandıkları bir adres olduğunu ve her web sitesinin bir ismi yani adresi olmak zorunda olduğunu unutmamalıyız. Bu nedenle bir web sitesi yayınlamak için ön koşul domain tescil etmektir.

Domain satın alarak aslında bir işi yada fikri internet ortamıyla buluşturmanın ön koşulunu yerine getirmiş olursunuz. Çünkü bir domain tescil etmek web sitenizin müşterilere doğrudan hitap edecek olan ismini almaktır. Bu isim ziyaretçilerinizin web sitenize erişmek için tarayıcı adres satırına yazacakları isimdir.

Domain olmasaydı web sitelerine ip protokolü ile doğrudan rakamlarla erişmemiz gerekecekti ki bu da erişmek istediğimiz site ile ilgili fikir vermekten uzak ve erişilebilirlik yönünden yetersiz kalacaktı.

Domain satın alırken nelere dikkat edilmelidir?

Domain tescil ederken dikkat etmemiz gereken bazı önemli ana hatlar vardır. Bunlar göz önünde bulundurulmadan yapılan alan adı tescilleri istenen verimi vermeyebilir.

Anahtar Kelime Belirleme

Sizi internet ortamında en iyi temsil edecek ismi bulmak, domain tescil etmenin en önemli aşamasıdır. Bunun için öncelikle işinizi yada fikrinizi yansıtacak anahtar kelime belirlemeniz gerekir. Bunu yaparken marka adınız, işyerinizin adı yada fikrinizi doğrudan temsil eden bir anahtar sözcük belirlemelisiniz.

Domainin yaptığınız iş yada fikirle doğrudan örtüşen hatta mümkünse firma isminiz yada markanızın adı olması daha çok ziyaretçi çekmesi açısından önemlidir. Yaptığınız işin yada markanızın doğrudan ismi değilse bile o işi çağrıştıran temel kelimeleri tercih etmeniz aynı zamanda google sıralamalarında üst sıralarda çıkmanıza da doğrudan katkı sağlayacaktır.

Yasal Kurallara Göre Süre Seçimi

Domain tescilleri ICANN tarafından belirlenmiş yasal kurallar ve argümanlar doğrultusunda belirli süreyle yapılmaktadır. En az 1 yıl süreli tescil edilmekle beraber, belirlediğiniz süre boyunca domain adınıza kiralanmış olur, dilediğiniz zaman yenileme yaparak süreyi uzatabilmeniz mümkündür.

Domain belirlerken etkili ve anlaşılır olması dışında seo açısından da web sitesine etki edeceğini bilmek ve ona uygun bir isim belirlemek te fayda var. Domain tescil etmeden önce domaini sitenizin vitrini gibi düşünmek, vitrine bakanların ilgisini çekerse içeri gireceği gibi bir mantıkla yaklaşmak isabetli olacaktır.

Günümüzde en önemli faktörün zaman olduğunu unutmadan, domain belirlerken kullanıcılarınızın yada müşterilerinizin en hızlı ve kolay bir şekilde yanlış yazmalarına aman vermeyen, mümkünse rakam ve noktalama işaretleri içermeyen kısa ve öz bir isim olması gerektiği bilinmelidir.

Domain ne kadar kısa, akılda kalıcı, açık ve etkili olursa siteniz o kadar yoğun trafik alacaktır. Karmaşık ve anlamsız ifadelerden oluşan alan adları web sitenizin içeriği hakkında bilgi vermekten uzak olacağı gibi, etkili ve akılda kalıcı olması da mümkün olmayacaktır.

Hangi domain uzantısını almalıyım?

 Domain belirlerken ismi kadar uzantısıda önem teşkil etmektedir. En yaygın kullanılan ve bilinen .com uzantısı olduğu için öncelikli tercihimizin .com olması gerektiğini söyleyebiliriz.

İnternet ortamındaki genel kullanıcı davranışları bu noktada göz önünde bulundurulmalı, insanların genellikle bir web sitesine ulaşmak için alışılagelmiş alışkanlıklarından biri olan adresin sonuna .com yazmak olduğu unutulmamalıdır.

Ancak kurumsal bir web sitesi ise .com.tr domain tescil etmek çok daha güvenli ve kurumsal bir imaj yaratacaktır. .com.tr domain belge ile tescil edilen bir domain uzantısı olduğu için müşterilerinizin yada kullanıcılarınızın gözünde kurumsal kimlik kazanmanız açısından önem arz etmektedir. 

Mümkünse belirlemiş olduğunuz domainin tüm uzantılarını tescil ederek müşteri trafiğinizin farklı sitelere kaymasını engelleyebilirsiniz. Bu aynı zamanda ziyaretçilerinizin farklı uzantılar yazsalar bile sitenize ulaşabilecekleri anlamına gelir.

Domain almak için yalnızca bir iş yada ticaret yapıyor olmanıza da gerek yok. Günümüzde en basit blog yazarlarının bile blog sitesi yaptıklarını unutmayalım. Yalnızca yazdığınız yazıları kullanıcılarınızla buluşturmak için bile domain tescil edebilirsiniz. Yada bir portfolyo web sitesi yapmak istiyor bile olabilirsiniz.


16/08/2020 20:27
domain, domain nedir, domain satın al