MOZ DA/PA Değeri Nedir?

MOZ DA/PA Değeri Nedir?

MOZ DA Nedir?

DA (Domain Authority), dünyaca ünlü SEO şirketi Moz tarafından geliştirilen ve internet sitelerinin SERP sayfasında birbirine karşı muhtemel üstünlüklerini tahmin etmeye yardımcı olan SEO skorudur. 0 ile 100 arasında derecelendirmeyle verilen DA skoru, bir internet sitesinin diğerine göre sıralama gücü potansiyelini tahmin etmeye yardımcı olur. DA, diğer sıradan metriklerin aksine oldukça karmaşık bir algoritmanın eseridir. Moz, bir alan adının DA değerini belirlerken sitenin link yapısı, toplam backlink sayısı, backlink’lerin kalitesi, MozRank, MozTrust ve diğer 40 faktörü kullanarak DA skorunu oluşturur.

DA değeri Webmasterlar için her zaman kullanışlı bir değer olmuştur. Tanıtım yazısı ve link çalışmaları başta olmak üzere, internet sitesinin pazarlanmasında yüksek DA skoru demek işlerin kolaylaşması anlamına geliyor. Yüksek DA skoruna sahip sayfalar arama motorları üzerinde daha başarılı olduğu için reklam verenler ve yatırımcılar tarafından bu siteleri daha değerli kabul ediyor.

Peki, iyi bir DA’nın ölçütü nedir? Genel olarak konuşmak gerekirse, yüksek kaliteli link çıkışlarına sahip internet siteleri, daha yüksek ve daha iyi DA değeriyle öne çıkıyor. Örneğin Google.com ve Wikipedia gibi en kaliteli internet siteleri çok fazla link çıkışı almayı başardığı için DA sıralamasında hep en üst sıralarda yer almayı başarabiliyor. Orta ölçekli ve küçük işletmelere ait internet siteleriyse daha az ve düşük kaliteli link çıkışlarına sahip olduğu için düşük DA skoruna sahip oluyor. Yeni bir marka olarak yapılandıran ve daha önceden hiç yayına başlamamış internet siteleriyse DA değeri 0 olarak yayına başlıyor.

MOZ PA Nedir?

PA (Page Authority), Moz tarafından oluşturulan özel bir algoritmayı kullanarak, sayfaların arama sorgusu sonuçlarında (SERP) nasıl performans göstereceğini ölçümlemeye yardımcı olan SEO skorudur. PA skoru oluşturulurken, Moz’un algoritması; Mozscape web index’leri, link sayısı, sayfanın bounce rate oranı, içeriğin görüntülenme süresi, MozRank ve MozTrust gibi faktörleri göz önüne alır. Moz’un sıkça kullanılan diğer SEO skoru Domain Authority (DA) gibi PA değeri de makine öğrenimli model ile çalışarak en iyi sonucun elde edilmesi sağlar.

DA değeri ve PA değeri arasındaki en önemli fark; DA’nın alan adı seviyesinde, PA’nın ise sayfa seviyesinde bir skor olmasıdır. DA alan adı ve alt alan adlarıyla ilişkilendirilerek ortaya çıkarılır. PA ise sadece spesifik sayfa, kategori ya da içerik sayfalarıyla ilişkilendirilir. Yine de PA değeri hesaplanırken Moz’un kullanmayı tercih ettiği metodoloji DA ile neredeyse aynıdır. PA değeri belirlenirken birçok kriter göz önüne alınarak sayfanın diğer sayfalarla karşılaştırıldığında nasıl performans göstereceği karşılaştırılır.

Moz, Spesifik bir sayfa için PA değerini belirlerken 0 ile 100 arasında puanlama sistemi kullanır. Page Authority’nin hesaplanmasında kullanılan teknik detaylar gereği PA değerleri en iyi performansı karşılaştırma kriteri olarak kullanıldığında gösterir. Bir karşılaştırma kriteri olarak PA değerini yüksek veya düşük olarak derecelendirmek manasız olacaktır. DA tüm alan adı ve alt alan adları için önemlidir ve diğer benzer sayfalar incelenerek DA hakkında iyi ya da kötü şeklinde yorum yapılabilir ancak PA sadece hedef sayfalarla karşılaştırma kriteri olarak kullanılmalıdır.

 


14/08/2020 18:29
moz sorgula, DA/PA sorgula