Ssl Sertifikası Nedir ?

Ssl Sertifikası Nedir ?

SSL teknolojisi hakkında internet üzerinde yaptığımız aramalarda, çok dolu ama aşırı teknik bilgi içeren anlatımlara denk geldik. “Web teknolojileri ile çok iç içe olmayan kişilerin de bu teknolojiyi basit şekli ile anlamaya hakkı var” diyerek bu yazıyı kaleme almak istedik. Yine de o standart tanımı yapıyoruz. Fakat, yazımızı okumaya devam ettiğinizde, SSL teknolojisine ciddi oranda hakim olmuş olacaksınız. İngilizce “Secure Socket Layer” terimi, kısaltılarak “SSL” şeklinde adlandırılmaktadır. Dilimizdeki en doğru tercümesi ise “Güvenli Giriş Katmanı” şeklindedir.

SSL, internete bağlandığınız web tarayıcılarının ve bağlanmak istediğiniz sunucunun birlikte kullandığı bir teknolojidir. SSL kullanımında sunucu kısmında bir “Private Key” çalışır. İstemci yani browser kısmında ise “Public Key” adı verilen başka bir şifreleme yazılımı çalışır. Bu iki anahtar üzerinden de şifrelenmiş verileriniz iletilir. Yani siz SSL sertifikalı bir web sitesine bağlanmak istediğinizde, tüm verileriniz (girdiğiniz şifre, kart bilgisi gibi) şifrelenerek sitenin yayın yaptığı sunucuya iletilir. Bu sayede internetteki  güvenliğinizi bir nebze daha arttırmış olursunuz.

 

HTTP vs. HTTPS

SSL kullanımında, tarayıcınızın SSL protokolünü desteklemesi şarttır. Google Chorme başta olmak üzere, tüm modern internet tarayıcıları, SSL protokolünü destekler.  Bir sitenin SSL kullanıp, kullanmadığını anlamak için; alan adının başına “HTTPS” eklemeniz yeterlidir. Örneğin; https://www.heywhois.com/blog sitesine erişebiliyorsanız ve adres çubuğunun sol üst kısmında “güvenli” ifadesi bulunuyor (veya kilit işareti ya da yeşil tik işareti bulunuyor) ise bu site geçerli bir SSL sertifikasına sahip demektir.

SSL Ne Amaçla Kullanılır?

Yukarıdaki paragrafta da belirttiğimiz üzere, SSL’in kullanılma amacı; veri gizliliğinizi korumaktır. Özellikle e-ticaret sitelerinde, alışveriş esnasında girmek zorunda olduğunuz kişisel bilgilerinizin ve kart bilgilerinizin gizliliğinin korunması çok önemlidir. Bu bilgileri ele geçiren kötü niyetli kişiler, adınıza çevrimiçi ödemeler yaparak sizi maddi zarara uğratabilir.

Hiçbir banka ve ödeme kuruluşu, SSL sertifikası olmayan bir web sitesine ödeme ekranı sağlamaz. Sitenizde kredi ya da banka kartı ile ödeme alabilmek için, en az 256 bit SSL sertifikası edinmeniz gerekmektedir.

E-ticaret siteleri dışındaki normal sitelerin de veri gizliliği açısından SSL kullanmaları oldukça mühimdir. Zira kullanıcıların oturum açabildiği web sitelerinde SSL sertifikası kullanılması durumunda, kullanıcı tarafından girilen bilgiler şifrelenerek iletilir.


16/08/2020 20:16
Ssl nedir, Ssl , Ssl sertifika